Šortky

počet nalezených produktů: 58

Věděli jste, že Coco Chanel se řídila myšlenkou – „Chtěl jsem dát ženě pohodlné oblečení, které by splývalo s jejím tělem. Žena je blíž k nahotě, když je dobře oblečená? Její návrhy jsou již léta považovány za univerzální, klasické a nadčasové. Předností je nejen revoluční chápání módy, ale také smělost, odvaha a schopnost reagovat na potřeby žen po celém světě. Mezi těmito odvážnými střihy nechyběly ani dámské šortky, které sice nevznikly v Chanelově šicí dílně, ale její extravagance a propagace dlouhých kalhot jistě přispěly k pozdějším projektům. Kraťasy, stejně jako mnohé jiné střihy v dámském šatníku, musely vybojovat tvrdý boj s předsudky a konzervativními názory. To vše proto, abychom je dnes mohli nosit na jaře a v létě, objevovat své nohy a vystavovat je slunečním paprskům.

Původ dámských šortek

Je těžké přesně určit, kdy začala historie dámských šortek. Než nabyly podoby, jakou známe dnes, dlouhá léta připomínaly trochu více postavené spodní prádlo nebo ... bermudy. Ty druhé byly založeny na konci 19. století a jejich název pochází z krásných ostrovů Bermudy, které se nacházejí v Atlantském oceánu. Tento styl nosili především chlapci – studenti elitních, soukromých univerzit a skauti. Postupem času se k této skupině přidali golfisté, kteří tak získali pohodlí a svobodu pohybu.

Za zmínku stojí, že původní předpisy byly extrémně omezující a nošení bermud bylo spojeno se specifickými normami a směrnicemi. Vzhledem k tomu, že je muži nemohli nosit, jak by chtěli, je těžké si představit situaci, ve které by je nosila žena... Tato víra byla extrémně silná a trvale zakořeněná až do aktivit Alice Marble a Alberta Vergase. Posledně jmenovaný byl peruánský malíř proslulý svými ilustracemi pin-up girls, které byly ve 40. letech minulého století považovány za ikonické a extrémně ženské. Modelky, které maloval, měly na sobě oblečení zvané „krátké kraťasy“, které lze neoficiálně považovat za prototyp dnešních kraťasů. Krátké šortky byly ale rozhodně skoupější, aby ukázaly co nejvíce ženských půvabů.

Zajímavé je, že po tolika letech jsou Vergasova díla považována za ikonická a na aukcích dosahují přemrštěných cen. Tehdy se objevily první krátké šortky, kterým se v kombinaci s tričky říkalo „horké kalhoty“. Jejich slávu zpečetil magazín Woman's Wear Daily, který uznal, že dámské šortky jsou dokonalou alternativou minisukní. O několik let později se krátká verze kalhot objevila na přehlídkách Christiny Dior, Andre Correges a Mary Quant.

Designéři je vytvořili z barevné bavlny, denimu, kůže a vlny a zkombinovali je s barevnými a pestrými punčochovými kalhotami. Slávu kraťasů zpečetily takové ikony jako Audrey Hepburn, Catherine Bach, později - Rihanna, Beyonce nebo slavná fanynka vintage stylu - Taylor Swift. Zajímavé je, že se dodnes věří, že rok 1971 byl průlomem v historii dámských kraťasů . Právě tehdy James Brown nahrál hit s názvem "Hot Pants", který neopustil piedestal hitů ve Spojených státech.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel