Všechny dámské šaty

počet nalezených produktů: 217

Šaty jsou skutečným atributem ženskosti – přidávají nám sebevědomí a zdůrazňují přednosti každé postavy. Tento nenápadný prvek našeho šatníku skrývá mimořádně bohatou historii – plnou kontroverzí, společenských změn a pevně zakotvených přesvědčení. I přes tuto nelehkou cestu a po mnoha letech systematické práce velkých návrhářů se dnes šaty těší neutuchající oblibě a provázejí nás po celý rok. Není divu, že je tak dychtivě vybíráme pro setkání s přáteli i pro speciální příležitosti - zkoušky a maturitní ples. Pár jednoduchých doplňků vytvoří z mnoha šatů nezapomenutelný outfit, díky kterému se budeme cítit nesmírně dívčí, elegantní a uvolněně. Klasické vzdušné šaty nad kolena se budou hodit na letní a jarní měsíce a maxi šaty s dlouhým rukávem zpříjemní vaše tělo na podzim a v zimě.

Odkud se vzaly vaše šaty?

Dnes oblékáme si šaty pro bláznivou zábavu v klubu, na neformální setkání s přáteli, na maturitní ples, zkoušky na výsoké škole a semestrální plesy. Pečlivě vybíráme střih na míru naší postavě, vybíráme z různých barev a materiálů. Mnoho stylů nepodléhá tlaku jiných trendů a vedle klasických modelů najdeme bláznivé, asymetrické a často kontroverzní. Není divu, že šaty jsou stálicí letních a jarních módních přehlídek. Než se však šaty mohly natrvalo objevit v našem šatníku, musely bojovat s konzervativními názory a ekonomickými omezeními. Abychom poznali jeho historii, musíme se vrátit do pravěku. Tehdy naši předkové nosili zvířecí kůže, a tak vznikly pozdější, o něco sofistikovanější výtvory. Na stěnách jeskyní a v historických pramenech pozorujeme celotělové róby, které nosí muži i ženy.

Fenomén takto vytvořeného oblečení je výsledkem více prvků. Za prvé - ochrana před chladem, sluncem a útoky zvěře. Za druhé - pohodlí, tak cenné v kočovném životním stylu. Trochu jiné střihy jsme pozorovali v dávných dobách, kdy kraloval minimalismus a jednoduchý střih. Tehdy se také objevily první tuniky, které gladiátoři rádi si oblékali. Róby přepásané v pase zdůrazňovaly stavěnou postavu a volný střih je neomezoval v pohybu při boji s divokými zvířaty. Zatímco Mezopotámii dominovala lehká a vzdušná róba, Sumerové volili masivní, huňaté a těžké materiály.Dodnes se má za to, že starověké výtvory se nejvíce podobají tehdejším návrhům a stylům. Dnešní šaty, založené na klasických formách, odhalují ramena a výstřih a zaručují pohodlí a pohodlí. Když staří Egypťané objevili sílu lnu a bavlny, získaly šaty ještě větší oblibu. Přírodní rostlinná barviva zdobila nejjednodušší výtvory, čímž zdůrazňovala sloupovitou, ženskou postavu. Když trochu přeskočíme na časové ose, stojí za zmínku o šatech vytvořených v 15. století, kdy ženy začaly nosit jednoduché, jednobarevné outfity. Tužkové dno opticky prodloužilo siluetu a hlavní ozdobou byly svůdné barvy.

Dnešní bohaté zdobení v podobě krajek, výšivek a límečků má na svědomí dynamicky se rozvíjející řemeslný průmysl - tzv. tkaní. Právě díky němu vznikly první vzory v podobě květin, geometrických obrazců nebo lesních prvků. Tehdy také převládl stereotyp, že čím zdobenější šaty ženy nosily, tím byly bohatší (a tedy - tím větší šance měly získat manžela). Okolní, těžký materiál nezdůrazňoval půvaby a jediným nahým fragmentem byl krk a obličej. Proti těmto trendům vyšly renesanční šaty. Znovu se začaly zaměřovat na ženskou postavu, zdůrazňovaly úzký pas a kulaté poprsí. Všité křupky opticky rozšířily ramena, zmenšily tak boky a nakonec dodaly postavě požadované proporce. Tehdy se objevily volánky - tedy tuhá krajka, obvykle šitá ve výšce krku a výstřihu. Navíc - klasické malé černé šaty, které vznikly v kanceláři slavné Coco Chanel - pochází z dob renesance, kdy se objevily první černé šaty. Právě ona symbolizovala smutek po ztrátě milovaného člověka a výzdoba v podobě karmínových či zelených detailů smutek jen zdůrazňovala.

Po těchto prvních ozdobách následovaly barokní šaty, které byly dokonalým kontrastem k minimalismu. Tehdy také převládl stereotyp, že čím zdobenější šaty ženy nosily, tím byly bohatší (a tedy - tím větší šance měly získat manžela). Okolní, těžký materiál nezdůrazňoval půvaby a jediným nahým fragmentem byl krk a obličej. Proti těmto trendům vyšly renesanční šaty. Znovu se začaly zaměřovat na ženskou postavu, zdůrazňovaly úzký pas a kulaté poprsí. Všité křupky opticky rozšířily ramena, zmenšily tak boky a nakonec dodaly postavě požadované proporce. Tehdy se objevily volánky - tedy tuhá krajka, obvykle šitá ve výšce krku a výstřihu. Navíc - klasické malé černé šaty, které vznikly v kanceláři slavné Coco Chanel - pochází z dob renesance, kdy se objevily první černé šaty.

Právě ona symbolizovala smutek po ztrátě milovaného člověka a výzdoba v podobě karmínových či zelených detailů smutek jen zdůrazňovala. Po těchto prvních ozdobách následovaly barokní šaty, které byly dokonalým kontrastem k minimalismu. Tehdy byly skutečné barevné fúze v módě a šaty vyrobené z kruhu se staly inspirací pro pozdější svatební průmysl. Nejjednodušší způsob, jak porovnat barokní šaty s šaty Popelky. Zatímco dnes meringuové šaty zdobí věnečky a decentní šperky, tehdy byl základem korzet, který zkresloval ženskou postavu. Po takových vychytaných nabídkách se vrátil trend romantických kreací inspirovaných především řeckými bohyněmi. Klasicismus se vrátil ke svým kořenům a vzdával hold starověkým prototypům. Šaty se opět staly jemnými, vzdušnými, decentně obepínaly ženskou postavu. Dá se s jistotou usoudit, že právě díky klasickým outfitům máme možnost nosit doplňky v boho stylu.

Dnešní krajkové šaty jistě odkazují na jednoduché outfity, zdobené saténovými stuhami. Při pozorování posledních sta let můžeme vidět, jak naše módní šaty prošly revolucí. Počínaje skromnými, přes elegantní „malé černé“ až po dlouhé šaty s květinami. Každé nové písmo muselo projít bouří tlaku, vzpoury a často i vážné kritiky, která byla nakonec hnacím motorem pro zbývající změny a kroky designérů.

Naštěstí dnes už nikoho nepřekvapí šaty prezentované na červeném koberci a v odborných časopisech. Široký výběr různých stylů se pro mnohé z nás stává velkou inspirací a volba střihu je často rozhodnutím závislým na trendech, nikoli společenských normách. Dodnes se má za to, že absolutním „must have“ našeho šatníku je malá černá, kterou si objednalo americké vydání magazínu Vogue. Francouzská návrhářka Coco Chanel měla vytvořit nadčasový, univerzální, elegantní a střídmý outfit zároveň. Nelze popřít, že design splnil všechna tato očekávání, protože klasické černé šaty jsou dodnes jednou z nejznámějších a nejžádanějších dámských módních kreací.

Kombinujeme se sportovními teniskami a vysokými podpatky a vhodná délka a střih zvýrazní naprosto každou postavu. Další univerzální šaty, které zdůrazní kulatou i chlapeckou siluetu, jsou tzv psaníčkové šaty. Zpopularizoval ji slavný návrhář - Furstenberg - kterého uchvátily psaníčkové košile. A tak se při šití nových návrhů pro ženy rozhodla oponovat konzervativním názorům, čímž podpořila sexuální revoluci. Jeho obalová tvorba je příjemná, aby dodala postavě lehkost, prodlouží krk a zdůrazní boky. Minišaty byly v módním světě skutečnou bouří a setkaly se s obrovským odporem. Pro mnohé byl takový krátký outfit nevhodný a hrubý a také - morálně nesprávný. Časem se tento pohled samozřejmě zhroutil a drobné ženy padaly po hlavě do šatů odhalujících nohy. Tyto kreace byly výbornou alternativou k maxi šatům, které si svou oblibu získaly v 70. letech. Tehdy mladí lidé – tkz hippies - odstartovali vzpouru proti režimům a diktátu, nosili květinové oblečky, dudlíky a rozepnuté košile. Při výčtu všech těchto střihů samozřejmě nesmíme zapomenout na midi verzi, která je dokonalou rovnováhou pro výše uvedené dva styly. Midi je považován za extrémně zdvořilý a dívčí návrh prezentovaný mimo jiné od Audrey Hepburn ve filmu Prázdniny v Římě. Další, nadčasové šaty jsou ušité ve vzoru písmene "A". Za jeho oblibou stojí především pin-up styl, který si oblíbily především americké modelky. Tehdy ženy prezentovaly své půvaby na plakátech, v pánských časopisech, ale i na billboardech a focení. Šaty s písmenem "A" šitým "napevno" jsou perfektní nabídkou pro nižší a filigránské ženy.

Pro trochu plnější modely budou perfektní kreace využívající „splývavý“ a „splývavý“ materiál. Už víte, jaký střih je pro vás? Pokud jste se inspirovali a chcete osvěžit svůj šatník, podívejte se na internetový obchod s šaty - Wassyl.cz! Úspěšné nakupování!

pixelpixelpixelpixelpixelpixel